Łysienie – zapobieganie i leczenie

łysienie

O kondycji naszych włosów decyduje bardzo wiele czynników. Można je podzielić na czynniki zewnętrzne (typowa, codzienna pielęgnacja) i wewnętrzne uzależnione od ogólnego stanu naszego organizmu, od tego jak żyjemy i jak się odżywiamy. Dbałość o włosy przejawia się nie tylko w czynnościach takich jak mycie i odżywianie włosów od zewnątrz, ale też w dostarczaniu im niezbędnych składników odżywczych oraz w zapobieganiu zjawiskom destrukcyjnym takim jak łysienie (wypadanie włosów).

Na łysienie (wypadanie włosów) nie zawsze możemy mieć wpływ, jednak często zjawisko to uzależnione jest od naszego sposobu odżywiania i od ekspozycji włosów na stres bądź to psychiczny bądź fizyczny wywołany na przykład oddziaływaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, bądź zanieczyszczeń obecnych w wodzie i powietrzu.

Co robić kiedy pojawia się nadmierne wypadanie włosów?

Przede wszystkim należałoby przeanalizować dietę. Pamiętajmy, że włosy jakkolwiek są tkanką martwą w rzeczywistości rosną – są ciągle i na nowo tworzone w mieszkach włosowych. Jeśli nie dostarczymy mieszkom odpowiedniej ilości budulca (białek, aminokwasów, związków siarki) osłabione włosy wypadną, a na ich miejsce nie pojawią się nowe, bądź pojawią się cieńsze, słabsze i pozbawione połysku.
Jeżeli nie dostarczymy włosom witamin nawet najpiękniejsze włosy zmatowieją, stracą sprężystość i staną się łamliwe.
Jeżeli w naszej diecie zabraknie cynku i innych niezbędnych pierwiastków na skórze głowy pojawi się łupież, który również zagraża naszym włosom.

Choroby

Łysienie (wypadanie włosów) jest skutkiem bardzo wielu chorób ogólnoustrojowych. Wystarczy, że choroba przebiega z wysoką, długo utrzymującą się gorączką. W trakcie terapii nowotworowych i w leczeniu ciężkich chorób o charakterze autoimmunologicznym włosy poddawane są innemu stresowi – oddziaływaniu leków (cytostatyki i immunosupresanty), które powodują ich wypadanie. W dysfunkcjach tarczycy również obserwujemy łysienie (wypadanie włosów). Tym sytuacjom trudno zapobiegać, ale choroby możemy leczyć. W przypadku łysienia okresowego spowodowanego lekami, po zakończeniu kuracji możemy spodziewać się odrostu włosów.

Łysienie kobiece i męskie

Pewne typy łysienia nie dają się wyleczyć i nie mniej utrudniona jest w ich przypadku profilaktyka. Łysienie (wypadanie włosów) u kobiet i mężczyzn powodowane przez hormony płciowe (androgeny bądź niedobór estrogenów) poddają się leczeniu, ale najczęściej jedynie w początkowym stadium. Kuracja polega wtedy na blokowaniu czynników odpowiedzialnych za wypadanie włosów, bądź leczeniu zabiegowym. Odwrócenie procesu w zdecydowanej większości przypadków jest niemożliwe (zdarza się bardzo rzadko). Profilaktyka wymaga odpowiednio wczesnego podjęcia środków zaradczych czyli m.in. zastosowania preparatów dedykowanych poszczególnym typom łysienia (najczęściej stosuje się kurację minoxidilem bądź minoxidilem w połączeniu aminexilem – to składniki profesjonalnych preparatów na łysienie).

Niejednokrotnie za łysienie (wypadanie włosów) odpowiedzialność ponosimy my sami.

Wystarczy wspomnieć wszelkie czynniki mechaniczne czy temperaturowe: przegrzewanie włosów i ich przesuszanie, przemrażanie (nie nosimy czapek!) zbyt częste mycie nieodpowiednimi, wysuszającymi preparatami – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na kondycję włosów i może powodować ich wypadanie. W zdecydowanej większości przypadków kondycja włosów zależy właśnie od nas, toteż apel: “Dbaj o włosy” jest jak najbardziej uzasadniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *