Pielęgnacja włosów suchych

Pielęgnacja suchych włosów

Piękne i zdrowe włosy są wynikiem nie tylko odpowiednich metod mycia i czesania, stosowania odpowiednich kosmetyków, ale także właściwej diety oraz stylu życia. Pielęgnacja włosów suchych wymaga jednak szczególnego traktowania. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Włosy nadmiernie przesuszone często sprawiają wrażenie “siana” na głowie. Niezwykle trudno je ułożyć i zachować pożądany kształt fryzury na dłużej. Zazwyczaj są bardzo cienkie i delikatne, a przesuszone końcówki sprawiają nieestetyczny wygląd.

Przyczyną nadmiernie przesuszających się włosów najczęściej jest stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, a także zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie (np. trwała koloryzacja włosów). Włosy ulegają również przesuszeniu w trakcie zimy  – narażone na gorące, suche powietrze centralnego ogrzewania. Uwaga – klimatyzacja wywiera na włosy równie negatywny wpływ!

Pielęgnacja włosów suchych – wskazówki:

  • Unikaj wszelkich radykalnych zabiegów fryzjerskich, typu trwała ondulacja, radykalna zmiana koloru (zwłaszcza rozjaśnianie). Struktura włosów cienkich jest bardzo wrażliwa na wszelkie ingerencje z zewnątrz. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do prawdziwej “szopy” na głowie!
  • Rozczesując swoje włosy, nigdy ich nie szarp! Zamiast tego wykonuj delikatne, łagodne ruchy szczotką, stopniowo rozplątując włosy.
  • Stosuj delikatne środki kosmetyczne, najlepiej dobrej jakości kosmetyki naturalne do pielęgnacji włosów. Warto zadbać by stosowany szampon był odpowiednio dobrany do typu skóry głowy, a balsam do typu włosów.
  • Bardzo skutecznym sposobem na suche włosy jest regularne olejowanie włosów i skóry głowy. Pozwala ono nie tylko utrzymać właściwy poziom nawilżenia ale również zapewnić odpowiednią i długotrwałą ochronę. Sprawia ono że struktura włosa będzie bardziej zamknięta, a fryzura przestanie się puszyć. Najlepsze do tego produkty to olejek arganowy, olejek jojoba, olejek rokitnikowy oraz olejek makadamii. Można również stosować mieszanki olejków naturalnych, z wykorzystaniem oliwy z oliwek lub oleju lnianego. Olejowanie powinno zawsze odbywać się na co najmniej godzinę przed myciem głowy.
  • Pielęgnacja włosów suchych powinna obejmować również unikanie wszelkich zabiegów termicznych i chemicznych. Przy tego typu problemach dodatkowym obciążeniem będzie zbyt mocne ogrzewanie oraz drażniące środki chemiczne.

Kosmetyki do włosów suchych powinny zostawiać na powierzchni włosów cieniutką ochronną warstwę, uniemożliwiającą rozdwajanie się końcówek włosów i zabezpieczającą przed szkodliwym oddziaływaniem z zewnątrz. Pielęgnacja włosów suchych jest zbliżona do pielęgnacji włosów farbowanych – ochrona przede wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *