Dlaczego warto sięgać po szampon bez SLS

szampon bez sls

Stosowanie preparatów i kosmetyków naturalnych jest dziś niebywale popularne. Nastała między innymi moda na szampon bez sls, tak naprawdę jednak wielu zwolenników tego rozwiązania kieruje się tylko hasłem natura i nie posiada praktycznej, a nawet teoretycznej wiedzy dlaczego stosowanie szamponów z sls jest po prostu złe.

Po pierwsze, by zgodzić się lub nie z teorią, iż szampon bez sls to taka istotna rewelacja musimy napisać o samym tym środku. A jest to tak naprawdę jeden z najbardziej popularnych, silnych detergentów występujący nie tylko w szamponach. SLS, czyli po rozwinięciu skrótu Sodium Lauryl Sulfate można dziś odnaleźć w większości środków do mycia naczyń, okien, w kremach do twarzy, czy żelach pod prysznic, oraz mydłach. Jest to środek wywabiający zabrudzenia, którego skuteczność jest niepodważalna.

Kwestią o którą toczy się cała batalia z sls jest jego wpływ, oczywiście negatywny, na cerę człowieka. Tak naprawdę o szkodliwości tego detergentu decyduje przede wszystkim jego stężenie. Wiadomym jest, że szampon z sls nie zawiera takiej samej ilości środka co mocno-żrący płyn do mycia naczyń. Taki preparat z pewnością zostałby zakazany prawnie, a samo jego stosowanie wiązałoby się z szybkimi, negatywnymi komplikacjami. Tak więc w przypadku środków kosmetycznych Sodium Lauryl Sulfate jest wykorzystywany często niemniej jednak w ograniczonej ilości. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nawet śladowa ilość sls to po prostu wcieranie, czy też inna forma narażania naszej skóry, włosów, oraz paznokci na działanie środka chemicznego o dość silnych właściwościach podrażniających, a także uczulających.

Dlaczego jeszcze nie warto stosować sls? Jeśli chodzi o skórę głowy i włosy, to stosowanie szampony z tym detergentem mimo, że jest on efektywny w pielęgnacji z czasem może przynieść wręcz odwrotny skutek. Po prostu organizm broniąc się uodparnia się na sls, co powoduje, że częste stosowanie preparatów z tym detergentem powoduje między innymi mocniejsze niż zwykle przetłuszczenia. Organiczne i naturalne szampony bez sls nie niosą za sobą takiego ryzyka. Szczególnie, gdy sięgamy po produkty sprawdzonych producentów, takich jak Sylveco, Natura Sibrica, Orientana, Planeta Organica czy Organic Therapy.

Generalnie wielu ludzi stosuje szampony na bazie sls twierdząc, że delikatne, naturalne produkty nie są w stanie im pomóc w codziennej walce o piękne i puszyste włosy. Jest to oczywiście w dużej mierze mit, gdyż obecnie naturalna kosmetologia daje niewiele gorsze wyniki efektywności aniżeli preparaty oparte na szkodliwych i żrących detergentach. Dla niektórych jednak całkowita rezygnacja z sls wydaje się wręcz czymś niemożliwym. I oni mogą chociażby ograniczyć używanie szamponów z detergentami tak by na co dzień stosować szampon bez sls, a przykładowo jedynie raz w miesiącu korzystać z mocniejszych, chemicznych preparatów.

Warto zwrócić również uwagę, iż demonizowane sls bardzo często zastępowane jest innymi środkami drażniący z rodziny detergentów. Tak więc chcąc sięgnąć po preparat naprawdę naturalny warto zwracać baczną uwagę na skład chemiczny szamponu, gdyż tylko taka analiza da nam pewność, iż nie będziemy stosować detergentów, które w perspektywie dłuższego używania nierzadko przynoszą bardzo negatywne efekty uboczne.

Więcej na ten temat znajdziesz w prezentacji:

Jeden komentarz

  1. Moim zdaniem nie warto kupować kosmetyków drogeryjnych w supermarketach. Sama od dawna stosuję tylko szampony bez sls, parabenów i innych świństw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *