Dlaczego stosować olej rycynowy na włosy

olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy to wspaniały kosmetyk naturalny, doskonale sprawdzający się w pielęgnacji włosów

Olej rycynowy to odwieczny sprzymierzeniec w leczeniu wielu dolegliwości. Jest cenionym produktem naturalnym, który wykorzystuje się powszechnie już od czasów starożytności. Olej rycynowy na włosy to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ może skutecznie poprawić ich wygląd i ogólną kondycję. Świetnie spisuje się jako dodatek lub baza domowych zabiegów, zapewniając ich skuteczność działania. Dowiedzmy się zatem dlaczego warto stosować olej rycynowy w pielęgnacji włosów.

Co to jest olej rycynowy?

Olej rycynowy to zasadniczo jasnożółta lepka ciecz o wyraźnym zapachu i smaku. Głównymi składnikami tego trójglicerydu są rycynooleiniany (około 90%), oleiniany i linoleiniany, przy czym obecny w nich kwas rycynooleinowy zapewnia właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ten organiczny olej roślinny pozyskiwany z nasion rącznika najczęściej przez tłoczenie na zimno, staje się coraz bardziej popularny jako składnik wielu produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Dostępny jest praktycznie w każdej aptece i drogerii za bardzo niewielką cenę. Najczęściej stosuje się olej rycynowy na włosy, chociaż to nie jedyne jego możliwe wykorzystanie. 

Jak działa olej rycynowy na włosy?

Chociaż wiele zalet olejku rycynowego dla skóry jest dość dobrze znanych, jego lepka konsystencja i specyficzny wygląd sprawia, że niektórzy są sceptyczni względem stosowania go na włosy i skórę głowy. Jednak olej rycynowy może być skuteczny przeciwko wielu dolegliwościom związanym z włosami, od ich wypadania i łupieżu po rzadziej występujące, takie jak infekcje skóry głowy i zapalenie mieszków włosowych. Obecne w oleju duże ilości kwasu rycynolowego pomagają przeciw stanom zapalnym i podrażnieniom, a także poprawiają wzrost włosów (poprzez zwiększenie krążenia w skórze głowy) i do pewnego stopnia odwracają uszkodzenia włosów. Kwas rycynolowy pomaga również zrównoważyć poziom pH skóry głowy podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-9 pomagają odżywić i nawilżyć włosy, pozostawiając je z godnym pozazdroszczenia blaskiem. 

Zapobiega siwieniu

Olej rycynowy stanowi również doskonałą metodę spowalniającą proces przedwczesnego siwienia. Nałożenie niewielkiej jego ilości na włosy może pomóc w zachowaniu pigmentów przez stosunkowo dłuższy czas, zapobiegając zbyt wczesnemu siwieniu i rozjaśnieniu. 

Działa jako naturalna odżywka

Jego właściwości blokujące utratę nawilżenia są szczególnie przydatne do kondycjonowania suchych i zniszczonych włosów (specjalny rodzaj olejku rycynowego zwanego jamajskim olejem rycynowym działa znacznie lepiej w tym kontekście). Przeciwutleniacze obecne w oleju rycynowym mogą również wspomagać keratynę we włosach, zapewniając w ten sposób, że włosy stają się znacznie mocniejsze, bardziej lśniące i zdrowsze.

Poprawiony wzrost włosów

Jeśli chodzi o poprawę porostu włosów, być może nie ma innego składnika tak wypróbowanego i przetestowanego jak olej rycynowy. Stosowany zarówno w wielu regionach indyjskich, jak i afrykańskich znany jest z tego, że przyspiesza wzrost włosów o około cztery do pięciu razy więcej niż normalnie, a jednocześnie powoduje, że włosy stają się grubsze i stosunkowo zdrowsze. Chociaż można przeczytać wiele recenzji i referencji ludzi w internecie, gwarantujących jego właściwości regeneracyjne dla włosów, nie ma jeszcze żadnych sprawdzonych badań naukowych, które wykazałyby, że olejek ten może pomóc w odzyskaniu utraconych włosów.

Więcej na ten temat: https://epoznan.pl/

O czym warto wiedzieć stosując olej rycynowy na włosy i skórę głowy?

Wszystko co stosowane jest w nadmiarze, nawet coś tak korzystnego jak olej rycynowy, może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Jeśli zapozna się trochę z historią jego stosowania na przestrzeni wieków, prawdopodobnie można się mocno zdziwić, poznając niektóre jego zastosowania. Na szczęście są to praktyki z przeszłości i jedynym sposobem, w jaki olej rycynowy naprawdę może zaszkodzić w dzisiejszych czasach, jest powodowanie, że nos zmarszczy się z niesmakiem od jego zapachu. Cóż, zapach z pewnością jest dla niektórych nieco za intensywny, dlatego olej rycynowy często miesza się z innymi olejami. Połączenie go z innymi olejami, takimi jak olej kokosowy, olej jojoba lub olej arganowy, nie tylko pomaga w uzyskaniu lepszego zapachu. Dzięki temu mikstura jest także mniej agresywna i łatwiejsza do usunięcia po zakończeniu pracy.

Stosując olej rycynowy na włosy warto także aplikować go na skórę głowy. Używanie zbyt dużej ilości oleju może być przyczyną rzadkiego przypadku filcowania włosów, w którym włosy zbierają się w gęstą splątaną masę. Zaleca się również nałożenie niewielkiej ilości oleju na skórę, aby sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na zawarte w nim składniki aktywne. Chociaż negatywne reakcje są rzadkie, tak naprawdę nie warto ryzykować stanem zapalnym skóry głowy. Ponieważ wiadomo, że olej rycynowy plami, podczas stosowania go na głowie warto stosować czepek.

Zmywanie oleju rycynowego z głowy

Usunięcie oleju rycynowego z włosów może być dość trudnym zadaniem, dlatego należy pamiętać o kilku rzeczach przed nałożeniem go na głowę. Olej rycynowy działa lepiej na lekko wilgotnych i niezbyt mokrych włosach, jak również łatwiej jest go później usunąć. Warto nakładać go w bardzo małych ilościach i pozostawić na noc, aby większość olejku została wchłonięta przez włosy i skórę głowy. Mimo to, usunięcie olejku z włosów może wymagać więcej niż jednej rundy mycia szamponem. Poleca się jednak nie stosowanie silnych szamponów drogeryjnych ze składnikami chemicznymi.

Korzystanie z oleju rycynowego

Zaleca się również kondycjonowanie włosów przed nałożeniem szamponu, ponieważ znacznie lepiej usuwa się potem jego nadmiar. Jeśli w zasięgu wzroku nie ma odżywki, kilka jajek powinno wystarczyć, chociaż usunięcie ich zapachu z włosów może wymagać więcej niż jednego mycia głowy szamponem. Jeśli ma się ulubiony ręcznik, którego zamierza się użyć, warto pamiętać o usunięciu całego oleju z włosów, ponieważ może również zabrudzić ręczniki.

Olej rycynowy, choć w badaniach naukowych wciąż mało znany, ma długą historię stosowania w wielu miejscach na świecie. Często można przeczytać, że stosując go na włosy można przyspieszyć ich wzrost o poprawić ogólną kondycję oraz wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *